22.09.2020
Az idős kor sokszínűsége
Az időskort gyakran illetik olyan kifejezésekkel, mint az élet alkonya, hajlott kor, őszidő, aranykor, második gyermekkor... Ez az emberi lét utolsó szakasza, elkerülhetetlen fázis, amelyet megtapasztal mindenki, akinek életfolyamát nem szakítja meg ifjúkorban valamilyen tragikus esemény. Ez az időszak mindenki életében másként zajlik, az időskornak annyi színárnyalata van, ahány emberi lét. Az öregedés egy állandó folyamat, amely az emberben születésétől fogva zajlik. Ennek lefolyása függ a genetikai tényezőktől és életformánktól, életkörülményeinktől egyaránt.
Az időskor felosztása
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) az időskort az alábbi fázisokra osztja:
- 60-75 év idősödő kor v. korai öregkor
- 75-90 év időskor vagy késői öregkor
- 90+ aggkor
Az egymást követő fázisok jellemző fiziológiai és lelki öregedési tünetei:
- - a pszichofizikai ügyesség és az önállóság fokozatos elvesztése
- - a társadalmi adaptáció lehetőségeinek korlátozódása, ún. társadalmi öregedés
- - erőteljesebbé válik a másoktól való függés
Hogyan látjuk az idős embereket?
Az időskor megítélése sok tényezőtől függ. Máshogy tekintenek rá a fiatalok, máshogy a középkorúak, és megint máshogy a hajlott korúak. Napjainkban az időskor társadalmi határa kifelé tolódott.
Kit érzünk azonban idősnek, életkortól függetlenül? Olyasvalakit, aki elveszítette aktivitását és életkedvét. Az öregséghez sok sztereotípia kötődik. Ezek nagy hatással vannak az időskorúakkal szembeni szemléletünkre. A jelenleg uralkodó „fiatalság kultusz” miatt az idősebbeket sokszor peremre szorítják, szakmailag és társadalmilag egyaránt. Ennek ellenpályáján található a hajlott kornak járó, kedvességgel és tisztelettel teli hozzáállás.
Az időskor fényei
- - A szakmai aktivitás végével növekszik a szabadidő mennyisége, amelyet a szenvedélyek megélésére, pihenésre, utazásra lehet fordítani.
- - Gyakran ebben az időszakban születnek meg az unokák, így a szabadidő-felesleget és az élettapasztalatunkat felhasználhatjuk a kis unokák nevelése körüli segítségnyújtáshoz.
- - Ebben az időszakban sokan az önkéntesség mellett döntenek, hogy adottságaikat és idejüket a rászorultakra, a szükséget szenvedőkre fordítsák.
Az időskor árnyoldalai
- - Az időskort a betegségekkel is társítjuk, melyek a kor előrehaladtával megjelennek, gyakori a vizelettartás zavara, az emlékezet romlása, az osteoporozis, a reuma, az elhízás, az öregkori demencia.
- - A fizikai önállóság gyengülése a másoktól való függéshez, így a saját önállótlanság miatt érzett frusztrációhoz vezet.
- - A hajlott korúak között gyakori a társadalmi kivetetettség érzése és az, hogy feleslegesnek érzik magukat. Nemegyszer ehhez még hozzáadódik az egyedüllét, a magány is, a "másik felünk" halála, a hasonló korú barátok eltávozása; a gyerekek pedig saját életüket élik.
- - Az időseknél gyakran jelenik meg hangsúlyozottan a halálfélelem és az elmúlás miatt érzett bánat. Az elveszett esélyekről és a be nem teljesült álmokról szóló gondolatok fokozódó lehangoltságot, csüggedtséget szülhetnek.
Hozzátartozóink öregsége
Az öregséggel a leggyakrabban a családunkban találkozunk. Nem mindig tudjuk, hogyan kezeljük az időseket, mire van szükségük, hogyan viseltessünk irántuk ahhoz, hogy ne bántsuk meg őket, érzelmeiket.
Néhány praktikus tanács:
- - Ne erőltessük rájuk a segítséget, tartsuk fejben, hogy az időseknek is joguk van dönteniük maguk felől, így arról is, hogy elfogadják vagy eldobják-e a felajánlott segítséget.
- - Az időseknek szükségük van életcélra, foglalatosságra, amely leköti gondolataikat, kezeiket. Ezek különböző aktív foglalkozások lehetnek, az egészségi állapottól, erőnléttől és szükségletektől függően.
- - Az időseknek tisztelet és méltóság jár. Empátiára van szükség az olyan betegekkel való érintkezésnél, akik kénytelenek lemondani az eddigi önállóságukról és ápolójukra lesznek utalva.
- - Ha hozzátartozója beteg, biztosítson neki maximális kényelmet, valamint jó orvosi és megfelelő ápolói gondozást. Igénybe veheti szakápolók vagy önkéntesek segítségét is.
- - Az időseknél gyakran lépnek fel vizelettartási zavarok is. Ez nemegyszer olyan gondnak bizonyul, amelyet az idősek nem fogadnak el, még a gondolatát sem engedik magukhoz, hogy ez a probléma vonatkozhat rájuk is. Különböző módon győzhetjük meg hozzátartozónkat a nedvszívó segédeszközök használatáról: kezdeményezzen beszélgetést hozzátartozójával, mutassa meg neki az információs anyagokat vagy a termékmintákat.